Kredyt samochodowy czy rata co preferować

Nowoczesna pożyczka jest wydawana według określonego schematu, który składa się z następujących etapów:
  1.  Po otrzymaniu przez dealera zaliczki (30% całkowitej wartości samochodu) klient otrzymuje zakupione auto.
  2.  Zobowiązania pożyczkobiorcy są przekazywane bankowi, który płaci koszt samochodu dealerowi samochodowemu.
  3.  Pożyczkobiorca co miesiąc spłaca kwotę długu.
Kredyt ratalny czy samochodowy?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie: co będzie bardziej opłacalne-zakup samochodu na raty lub z kredytem samochodowym? Aby uzyskać odpowiedź, musisz mieć wystarczające informacje i wykonać pewne obliczenia.

Jeśli zdecydujemy się na zakup samochodu, okres kredytowania będzie wynosił od jednego roku do trzech lat. Pierwsza rata-co najmniej 30% całkowitej wartości samochodu, miesięczna rata-1/12 lub 1/36 od kwoty kredytu. Płacenie za obowiązkowe ubezpieczenie również spoczywa na barkach pożyczkobiorcy.

Teraz możesz obliczyć przybliżone płatności i wydatki, które klient poniesie, wystawiając samochód na raty.

Zaliczka przy zakupie wyniesie 30% wartości. Całkowita kwota kredytu z odliczeniem raty wynosi 70%. W określonym okresie kredytowania za pierwszy rok klient zapłaci kwotę równą około 25%. Całkowite koszty poniesione przez właściciela samochodu w pierwszym roku wyniosą około 65%. Ubezpieczenie kosztuje 5%.

Do tej kwoty można dodać koszty związane z wystawieniem i utrzymaniem konta kredytowego. Tak więc w pierwszym roku kredytobiorca będzie musiał zapłacić kwotę, która będzie większa niż połowa wartości zakupionego samochodu.Koszty za drugi rok będą sumowane z płatności za ubezpieczenie i całkowitych płatności. W ciągu najbliższych 12 miesięcy kredytobiorca odda podobną kwotę.

Teraz obliczymy, jakie koszty poniesie właściciel samochodu, jeśli zaciągnie kredyt samochodowy w banku.

W takim przypadku zapłaci mniejszą kwotę zaliczki-około 15% całkowitej ceny zakupionego samochodu. Stopa procentowa wyniesie około 15% rocznie. Okres, na jaki zostanie udzielona pożyczka, będzie wynosił średnio 3 lata.

W pierwszym roku pożyczkobiorca będzie musiał spłacić zaliczkę, a pozostała kwota wyniesie 85%. Koszty związane z ubezpieczeniem będą kosztować kwotę 2%; roczna wypłata wynosi około 35%. Całkowity koszt kredytu samochodowego w ciągu roku wynosi zatem około 50%. W drugim roku klient zapłaci około 30% za kredyt i 2% za ubezpieczenie. W ciągu następnego kredytu trzeba będzie zapłacić około 28% można zauważyć, że z czasem kwota miesięcznych rat kredytu samochodowego będzie się zmniejszać.

Która opcja jest nadal preferowana?

Jeśli przeanalizujemy sytuację, staje się jasne, że bardziej korzystne dla kredytobiorcy jest rata. Jednak, aby go zarejestrować, musisz mieć dużą kwotę na zaliczkę. Zakup samochodu będzie możliwy tylko wtedy, gdy kredytobiorca z góry dysponuje niezbędnymi środkami. Zazwyczaj kredyt samochodowy o oprocentowaniu jest bardziej opłacalny dla pożyczkobiorcy, jeśli ten ostatni nie ma wystarczającej kwoty, aby dokonać początkowej płatności, ponieważ spłata pożyczki w pierwszym roku będzie mniejsza niż połowa wartości samochodu.

W ten sposób, mając dużą kwotę, która pozwoli Ci dokonać zaliczki i bez problemu spłacić pożyczkę co miesiąc, możesz bezpiecznie ubiegać się o nieoprocentowaną pożyczkę. Jednak przed podjęciem tej decyzji musisz rozważyć zalety i wady oraz dokładnie obliczyć swoje możliwości finansowe, aby nie pozostać w przyszłości bez środków do życia.