Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach

Dlaczego ważne jest, aby rozmawiać z dziećmi o finansach?

Im szybciej zaczniesz rozmowę o pieniądzach ze swoim dzieckiem, tym szybciej rozwiniesz w nim rozsądne podejście do finansów i budżetu.

Pozwoli mu to wcześniej przejść ścieżkę prób i błędów i dowiedzieć się, jak postępować w przyszłości. Nauczy się planować wydatki i oszczędzać, samodzielnie podejmować decyzje finansowe, cenić swój czas i zasoby. Niech jego pierwszym celem finansowym będzie zabawka-ale sam ją kupi i zrozumie, jak przejść do celu.

Dzieci są bardziej narażone na oszustwa. Bez przygotowania dziecko nie rozpoznaje oszustwa, ponieważ nie rozumie jeszcze ryzyka i ufa wszystkim.

Lepiej jest wcześniej omówić z dzieckiem, z jakimi sposobami oszustwa może się spotkać i jak postępować w takich sytuacjach. Na przykład hakerzy włamali się na stronę znajomego w sieci społecznościowej i w jego imieniu poproszą o przelanie pieniędzy. Lub przyszła wiadomość SMS z informacją, że rzekomo przez pomyłkę dokonali przelewu na niewłaściwy numer telefonu i proszą o zwrot tej kwoty. Konieczne jest wyjaśnienie dziecku, że takie wiadomości należy sprawdzić: Sprawdź u znajomego przez telefon lub na spotkaniu, czy to on naprawdę prosi o pieniądze, Sprawdź saldo telefonu — czy przelew był w rzeczywistości. I lepiej wezwać pomoc rodziców.

Jeśli dziecko od dzieciństwa nauczy się uważnie i ostrożnie postępować w sprawach finansowych, uchroni go to przed poważnymi stratami w przyszłości.
Zasada nr 1. Wyjaśniamy w zabawny sposób

Najlepiej jest przedstawiać dzieciom pieniądze poprzez gry i eksperymenty.

Z maluchami można zacząć od prostego:

 1.  Jak wyglądają pieniądze? Zaproponuj dziecku zabawę: wyobraź sobie, że znalazłeś skarb. Jak zrozumieć, czy to prawdziwe pieniądze, czy zabawki? Możesz użyć prawdziwych banknotów i" pieniędzy "z"monopolu". Zbadaj: jak odróżnić autentyczny rachunek. Opowiedz dziecku o oznakach autentyczności banknotów, Pokaż zdjęcia znaków wodnych, jak mienią się litery i cyfry oraz gdzie ukryte są inne znaki ochronne. Możesz zebrać przyjaciół i przeprowadzić konkurs: kto znajdzie więcej zwierząt i roślin na rachunku za pomocą lupy.
 2.  Skąd pochodzą pieniądze? Wyjaśnij dziecku, że pieniądze nie rosną na drzewach i nie są "pobierane z pudełka" (bankomatu), jak uważa wiele małych dzieci. Powiedz nam, jakie są zawody i dlaczego są one wypłacane inaczej. Dziecko musi zrozumieć, że pieniądze nie pojawiają się same na pierwsze żądanie. Możesz zorganizować grę, na przykład w zawodzie. Dzieci mogą wybrać rolę: fryzjera, lekarza, piekarza. Daj każdemu zestaw pieniędzy na zabawki, aby mogli zwrócić się do siebie o usługi i zapłacić za nie.
 3.  Co można kupić za pieniądze? Zacznij od elementarnego: w zamian za pieniądze otrzymujemy produkty i niezbędne usługi. Na przykład, jeśli nie kupisz mleka, rano nie będzie z czym jeść muesli, a jeśli nie zapłacisz za prąd, w domu będzie ciemno i zimno. Zagraj w sklep: umieść cenę na różnych produktach. Ktoś będzie sprzedawcą, ktoś kupującym. Najważniejsze jest, aby przekazać dziecku, że rzeczy nie są po prostu dostępne, musisz najpierw za nie zapłacić.

Dla młodszych uczniów odpowiednie gry bardziej skomplikowane:

Gra w sortowanie. Poproś dziecko, aby zebrało się "na bal", "na wycieczkę" lub po prostu na piknik. Określ, ile pieniędzy byłbyś skłonny na to wydać. Zrób listę rzeczy, których możesz potrzebować, podaj ich cenę. Na przykład kilka sukienek balowych, butów i akcesoriów o różnych kosztach. Dziecko będzie musiało zebrać kompletny zestaw niezbędnych rzeczy i jednocześnie dotrzymać ustalonego budżetu.

Przedyskutuj z dzieckiem, co zabierze ze sobą? Jakich rzeczy potrzebuje, a które są drugorzędne? Zastanów się z nim, jak odróżnić to, czego chcesz, od tego, czego potrzebujesz, i nie wydawaj zbyt wiele. Czy powinieneś zrzucić wszystkie pieniądze na sukienkę i iść boso na bal? A może wybierasz się na tydzień do lasu tylko ze słodyczami i lemoniadą?

W trakcie gry możesz wybrać produkty na prawdziwy Piknik Rodzinny. Wtedy dziecko zrozumie, że jego decyzja nie jest grą.

Quest w sklepie. Dzieci uwielbiają, gdy coś im kupują. Ale muszą zrozumieć, że zasoby są ograniczone. Kiedy idziesz z dzieckiem do sklepu, zaproponuj mu, aby stał się Twoim "licznikiem" i poinformuj go, kiedy suma zebranych produktów osiągnie to, co powiedziałeś. Porównaj, ile kosztuje.

Zasada nr 2. Zachęcanie do gromadzenia dzieci


Zwykle jest więcej pragnień niż pieniędzy. Pomóż dziecku przekształcić jego "życzenia" w konkretny cel finansowy. Musi nauczyć się dokonywać wyborów — rezygnować z nadmiaru na rzecz czegoś ważniejszego i cenniejszego. Na przykład nie wydawaj pieniędzy na czekoladki każdego dnia, ale pod koniec miesiąca kup sobie nową zabawkę.

Skarbonka pomoże nauczyć dzieci odkładania na sen. Może to być zwykły przezroczysty słoik (wygodnie jest śledzić, jak rośnie wzgórze monet i banknotów), piękna Skarbonka z samochodami lub księżniczkami oraz tradycyjna świnka skarbonka. Dla nastolatków odpowiednie są specjalne aplikacje mobilne.

Zasada nr 3. Zaufaj dzieciom zakupy

Kiedy dziecko zaoszczędziło na przykład na zabawkę, daj mu możliwość zapłacenia za nią. Będzie dumny z tego, że sam osiągnął cel i zapamięta to uczucie na całe życie.
Już od wieku szkolnego dzieciom można ufać, że kupią w sklepie listę od rodziców. Naucz ich, aby byli rozsądni i uważni, porównywali ceny i oszczędzali — ale nie kosztem jakości. Najpierw warto to zrobić w obecności mamy lub taty, a potem samemu.

Zagraj w "wybrednego klienta": przestudiuj z dzieckiem oferty różnych sklepów, porównaj dojrzałość owoców, świeżość warzyw, wagę jogurtów i skład ciast. Pokaż, że podobne rzeczy mogą kosztować inaczej i naucz, jak wybierać dobre produkty w optymalnej cenie.

Zasada nr 4. Nauka zarządzania budżetem w życiu codziennym

Zarówno dorośli, jak i dzieci muszą nauczyć się naprawdę oceniać swoje zasoby i zarządzać tym, co jest. Czy wydać wszystkie kieszonkowe na raz, czy rozciągnąć na tydzień? Odłóż na sen lub zafunduj całej klasie lody?

Wyjaśnij dziecku, że kwoty, które mu dajesz lub daje babcia na urodziny, są całkowicie jego. A więc-to od niego zależy, jak skuteczniej je pozbyć.

Lepiej dać dziecku pieniądze od razu na jakiś okres, na przykład na tydzień. Codzienne sponsorowanie spowoduje, że wydatki będą raczej chwilowe. Pewna ilość rubli na tydzień to krok w kierunku planowania długoterminowego. Stopniowo rozszerzaj obszar odpowiedzialności dziecka-od kupowania jedzenia z listy po samodzielne planowanie i kupowanie przyborów szkolnych, od wyboru prezentu urodzinowego dla przyjaciela za odpowiednią kwotę, po zarządzanie budżetem kieszonkowym na wszystkie wakacje.

 •  Pierwszoklasiści mogą wyjaśnić, co to jest czynsz, budżet rodzinny, rabaty, wyprzedaże, kredyty.
 •  Dzieci w wieku od 10 lat mogą pełnić funkcję "doradców finansowych" swojej rodziny. Naucz ich delikatnej konsumpcji i poproś o obliczenie, ile rodzina traci pieniądze, gdy nie zamykają kranu ani nie wyłączają świateł.
 •  Na swoim przykładzie rodzice mogą powiedzieć, jak prowadzą budżet rodzinny. Jak rozdzielasz wynagrodzenie? Ile pieniędzy przeznacza się na obowiązkowe płatności? Ile oszczędzasz na wakacje? Ile wydajesz na zabawki i rozrywkę?

Zasada nr 5. Przypominamy dziecku o dobrych uczynkach


Aby nie wychować skąpca, zawsze przypominaj dziecku, że same pieniądze nie mają ceny. Oznaczają dokładnie to, co można na nich kupić. Wyjaśnij, że możesz korzystać z finansów nie tylko dla siebie, ale także dla kogoś, kto potrzebuje pomocy.

Na przykład możesz przekazać jakąś kwotę na cele charytatywne. Dziecko z przyjemnością zrozumie, że komuś pomogło. Pielęgnuj w nim pozytywne nastawienie do idei dzielenia się z kimś. Przypominaj, że dobre uczynki należy czynić bezinteresownie.

Zasada nr 6. Szanujemy prawo dziecka do popełniania błędów

Twoje dziecko jest inną osobą, a jego spojrzenie na rzeczy może być inne niż Twoje. Zawsze bądź przygotowany na otwarty dialog, szczególnie w kwestiach finansowych. Nie spiesz się, by od razu krytykować jego czyny. Najpierw poznaj jego opinię, a następnie podziel się swoją.

Pozwól mu bawić się bezużytecznymi wydatkami w dzieciństwie, ale w przyszłości pomoże mu to uniknąć większych problemów finansowych.

Zasada nr 7. Wykluczamy negatywne instalacje

Nie zapychaj głowy dziecka frazami takimi jak" bogactwo jest złe","nie zyskasz kamiennych izb z pracy Sprawiedliwych". Postawy ustanowione w dzieciństwie mogą uniemożliwić dziecku osiągnięcie pomyślności w dorosłym życiu. Albo gorzej: wpajając dzieciom, że bogaci ludzie to hapugowie i handlarze, możesz wywołać odwrotny skutek. Na przykład dziecko pomyśli, że oszustwo i oszustwo to najłatwiejsza i najszybsza droga do sukcesu finansowego.

Ostrożnie komentuj osiągnięcia innych ludzi. Nie osądzaj ich, ale też nie wychwalaj ich zbytnio. Dziecko nie powinno mieć wrażenia, że tylko ludzie o specjalnych zdolnościach mogą osiągnąć wyżyny. Podkreśl, że twój syn lub córka również mogą odnieść sukces i być zamożni, jeśli dobrze się uczą i znajdą coś, co kochasz.

I w żadnym wypadku nie przerzucaj swoich dorosłych problemów na dzieci — nie narzekaj dziecku na kredyt hipoteczny i małą pensję. Może to wywołać u dziecka niepokój związany z finansami. A w przyszłości może na przykład zgodzić się na niekochaną pracę tylko ze strachu przed brakiem pieniędzy. Daj mu poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie w przyszłości.

Zasada nr 8. Odpowiadamy na niewygodne pytania

"Tato, ile zarabiasz?"Twój dochód to poufne informacje. A dzieci są dość gadatliwe. Jest mało prawdopodobne, że chciałbyś, aby Twoja pensja była jutro omawiana przez całą szkołę. Wyjaśnij, że kwota zarobków może się różnić z miesiąca na miesiąc, powiedz nam, z czego się składa. Możesz ograniczyć się do frazy: "wystarczy dla naszej rodziny". Jeśli Twoje dziecko nie dorastało do wspólnego planowania ogólnego budżetu rodzinnego, lepiej nie podawać dokładnych liczb-nadal będzie mu trudno oszacować, czy to dużo, czy mało.

„Dlaczego Jason ma drogi smartfon, a ja mam zwykły smartfon z przyciskiem?" Najważniejsze, żeby nie zacząć krytykować Jasona i jego rodziców tylko dlatego, że dają mu droższe prezenty. A tym bardziej nie biegnij po drogie telefony dla swojego dziecka na kredyt, aby nie wstydziło się przed kolegami z klasy. W ten sposób pokazujesz mu zły przykład zarządzania budżetem.

Może naprawdę nadszedł czas, aby zmienić telefon z przyciskiem w nowoczesny smartfon. Ale nie trzeba na to wydawać dużych pieniędzy. Wyjaśnij swojemu nastolatkowi, że warto zwracać uwagę na cechy, które są naprawdę potrzebne, a nie na markę. Wybierz z nim przyzwoity telefon w przystępnej cenie. Nauczy się więc dokonywać świadomego wyboru, a nie dać się prowadzić sztuczkom reklamowym. Tak, i nie będziesz się martwić, że zgubi lub zostanie skradziony smartfon za cenę używanego statku kosmicznego.

Jeśli Twoje dziecko zaczęło porównywać bogactwo Twojej rodziny z innymi, nie przychodź do defensywy ani nie przestawiaj się na obwinianie innych. Wyjaśnij, że wszyscy ludzie, ich umiejętności i to, na co jest obecnie zapotrzebowanie na rynku pracy, mogą być bardzo różne, różne zawody są różnie opłacane, a każda rodzina ma swoje własne wartości. Takie pytanie może być doskonałą okazją do dyskusji z dzieckiem, kim chciałoby zostać w przyszłości i jak widzi swoje dorosłe życie.

„Jak to się stało, że ciocia Mila straciła wszystkie oszczędności?" To dobra okazja, aby porozmawiać o oszustach finansowych i wyjaśnić podstawowe zasady bezpieczeństwa finansowego: 
 •  Nie zapisuj kodu PIN na karcie i nie mów nikomu.
 •  Nigdy nie spuszczaj karty z pola widzenia, gdy ją gdzieś płacisz. Na przykład w kawiarni kelner musi przynieść przenośny terminal POS lub zaprosić do zapłaty przy kasie.
 • Niezwłocznie poinformuj bank i rodziców w przypadku zgubienia karty. A także jeśli otrzymałeś wiadomość SMS o kupnie lub wypłacie pieniędzy z bankomatu, ale tego nie zrobiłeś.
 • Nie korzystaj z otwartych punktów Wi-Fi (Internetu w miejscach publicznych: transport, kawiarnie, kina), gdy idziesz do banku internetowego lub banku mobilnego.   
 •  Nie rób zakupów w Internecie na podejrzanych stronach (na przykład powinieneś być ostrzeżony przez niską cenę najnowszego modelu sneakersów w sklepie internetowym).
 • Nie odpowiadaj na połączenia alarmowe, SMS-y, listy lub wiadomości w sieciach społecznościowych, że Twój krewny lub znajomy potrzebuje pieniędzy. Zamiast tego powinieneś natychmiast zadzwonić do rodziców lub krewnych, ostrzec, że takie wiadomości są wysyłane w ich imieniu – być może włamano się na ich konto lub pocztę.
 • Nie klikaj linków w e-mailach dotyczących wygrania telefonu, tabletu, laptopa itp. Bezpłatny ser zdarza się tylko w pułapce na myszy. Najprawdopodobniej dostaniesz wirusa tylko z linku.
 • Nie publikuj zdjęć nowych zakupów, sytuacji w mieszkaniu, biletów lotniczych lub kolejowych z datami wyjazdu i przyjazdu na portalach społecznościowych. 
 • Nie pisz postów o tym, jak szybko wyjedziesz na wakacje i nikogo nie będzie w domu. Dzięki temu Twój dom może zainteresować włamywaczy, gdy Cię nie ma.

Pieniądze są bardzo ważną częścią życia i obowiązkiem rodzica jest przygotowanie dzieci do właściwego radzenia sobie z nimi. A jednocześnie warto wyjaśnić, że szczęścia nie ma w milionach.