Jak zwrócić pieniądze zainwestowane w MIF, jeśli jest spłukany?

Mówimy, co robić w takiej sytuacji i jak zwiększyć szanse na zwrot pieniędzy.

W organizacjach mikrofinansowych możesz nie tylko zaciągać pożyczki, ale także wkładać w nie pieniądze. Jednak w przeciwieństwie do depozytów w bankach, inwestycje w MIF nie są chronione przez system ubezpieczeń depozytów, więc w przypadku upadku firmy nie trzeba liczyć na odszkodowania państwowe.

Jeśli powierzyłeś swoje pieniądze MIF i nie otrzymałeś płatności w wyznaczonym terminie, musisz natychmiast dowiedzieć się, o co chodzi.

Być może wystąpił błąd techniczny – a tłumaczenie zostało po prostu opóźnione. Ale możliwe, że problemy firmy są znacznie poważniejsze. Być może jest już w trakcie likwidacji lub upadłości.

Co zrobić, jeśli MIF nie wypłaci pieniędzy na czas?

Na początek spróbuj skontaktować się z samą firmą i wyjaśnić sytuację. Ale nawet jeśli powiedzą ci, że jest to przypadkowa awaria i wkrótce otrzymasz wypłatę, sprawdź MIF w rejestrze organizacji mikrofinansowych. Może się okazać, że bank skreślił ją z rejestru - dla MIF oznacza to samo, co cofnięcie licencji dla banku.

Zwykle MIF są wykluczone z rejestru państwowego, które regularnie łamią przepisy-na przykład przekazują raportowanie lipowe do banku, oszukują klientów. Lub prowadzą zbyt ryzykowną politykę finansową-dają pieniądze nierzetelnym kredytobiorcom, którzy nie mogą ich spłacić. Jeśli zaległych długów jest zbyt wiele, MIF ma problemy z płatnościami dla inwestorów-nie ma na nie wystarczającej ilości pieniędzy.

Co się stanie, jeśli MIF rzeczywiście zostanie usunięty z rejestru?


Musimy spróbować odzyskać swoją inwestycję.

  1.  Wniosek o zwrot pieniędzy należy natychmiast wysłać na oficjalny adres pocztowy lub e-mail organizacji.
  2.  Wyślij kopię wniosku do banku. Bank przeanalizuje wszystkie oświadczenia inwestorów, oceni kondycję finansową firmy i wybierze najbardziej odpowiedni schemat dalszych działań. Jeśli sytuacja finansowa firmy wygląda na stabilną, Bank zwraca się do sądu i prosi o rozpoczęcie procedury likwidacji MIF. Sąd powołuje komisję likwidacyjną. Często regulator od razu widzi, że na rachunkach MIF nie ma wystarczających środków, aby zwrócić pieniądze wszystkim. Następnie rozpoczyna się postępowanie upadłościowe, a sąd wybiera dla niego zarządcę arbitrażowego.
  3.  Poczekaj na zgłoszenie likwidacji lub upadłości. Komisja Likwidacyjna lub zarządca sporządza listę wierzycieli-czyli osób i firm, którym MIF musi zapłacić pieniądze. Należą do nich inwestorzy, którzy zainwestowali oszczędności w organizację. Aby wszyscy wierzyciele dowiedzieli się o likwidacji lub upadłości firmy i mogli przedstawić swoje roszczenia, Komisja lub menedżer publikują o tym w mediach, na stronie internetowej MFI i umieszczają informacje w jej biurach. Ponadto wysyłają listy do wierzycieli ze szczegółowymi instrukcjami: jak i gdzie ubiegać się o płatności, jakie dokumenty należy dołączyć. Lista adresów mailingowych jest zwykle pobierana z umów zawartych przez MIF. Ale jeśli umowa z Tobą została utracona, istnieje ryzyko, że nie dostaniesz się do tego biuletynu. Dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej przesłać swoje żądania do MIF – wtedy Komisja lub menedżer skontaktują się z Tobą. Na wszelki wypadek warto sprawdzić stronę MIF – na pewno pojawi się ogłoszenie o likwidacji i kontakty do wniosków wierzycieli. Informacje te można również znaleźć w jednolitym federalnym rejestrze informacji o upadłości.
  4.  Złóż wniosek o zwrot pieniędzy Komisji lub zarządcy. Wskaż w nim, ile MIF jest ci winien. Zwykle wraz z oświadczeniem należy przesłać kopię umowy inwestycyjnej, a także kopie czeków lub wyciąg z banku w celu przekazania pieniędzy do MIF. Określ również, na które konto musisz przelać pieniądze. Z reguły wierzyciele mają dwa miesiące na złożenie roszczeń od momentu ogłoszenia likwidacji lub upadłości firmy. Jeśli przegapisz ten termin, szanse na odzyskanie inwestycji drastycznie maleją. Najpierw komisja lub zarządca zapłaci tym, którzy zdążyli złożyć wnioski na czas. A potem firma może nie mieć pieniędzy.
  5.  Spodziewaj się wypłat. Jeśli MIF ma wystarczająco dużo pieniędzy, aby spłacić wszystkich wierzycieli, Komisja Likwidacyjna spłaca długi organizacji. A potem MIF przestaje istnieć. Ale często po sporządzeniu listy wierzycieli Komisja dowiaduje się, że nie ma wystarczających środków na płatności. Następnie Komisja udaje się do sądu, aby rozpocząć upadłość organizacji. Sprawy trafiają do zarządcy arbitrażu.
W procesie upadłościowym sprzeda wszystkie aktywa MIF i podzieli wpływy między wierzycieli. Ale ta procedura trwa dłużej niż miesiąc. I nie jest faktem, że wszystkie zainwestowane środki można odzyskać, a tym bardziej z zyskiem.
Szanse na odzyskanie inwestycji zależą również od tego, w które MIF je zainwestowałeś.

Z jakich MIF można zwrócić pieniądze?


Istnieje możliwość otrzymania przynajmniej części pieniędzy, jeśli zawarłeś umowę inwestycyjną z firmą mikrofinansową (IFC). Są to największe MIF z dużym kapitałem własnym. To on może zostać wysłany na spłatę wierzycieli w likwidacji i upadłości organizacji.

Zgodnie z prawem tylko IFC mają prawo przyjmować oszczędności osób prywatnych. zakłada się, że tak solidna kwota sprawi, że ludzie dobrze ocenią całe ryzyko przed zainwestowaniem pieniędzy.

Ale niektóre małe MIF - firmy mikropożyczkowe (MKC) – próbują obejść przepisy. Nie mogą przyciągać pieniędzy osób prywatnych. wyjątek dotyczy tylko ich właścicieli lub założycieli. Dlatego pozbawieni skrupułów IWC wykorzystują tę lukę. Oferują każdemu, kto chce kupić swoje akcje lub udziały w kapitale, określoną kwotę – wtedy ludzie stają się współwłaścicielami firmy i mają prawo do inwestowania w nią dowolnej kwoty.

Ryzyko polega na tym, że w przypadku likwidacji lub upadłości organizacji współwłaściciele mogą spodziewać się płatności w ostatniej kolejności. Ponadto kapitał własny MKK może wynosić tylko kilka milionów rubli, a te pieniądze nie wystarczą na spłatę wszystkich wierzycieli. Jeśli powierzysz pieniądze takiemu MIF, praktycznie nie ma szans na zwrot inwestycji.

Co dzieje się w procesie likwidacji lub upadłości MIF?

MIF może zaoferować inwestorom różne opcje zwrotu pieniędzy. Na przykład spłacanie ich inwestycji w ratach lub oddawanie tylko kwoty głównej inwestycji bez naliczonych odsetek.

Jeśli większość wierzycieli zadowoli tę opcję, konieczne będzie zawarcie ugody z MIF. Określa kwotę, którą organizacja zobowiązuje się zapłacić, a także termin zwrotu pieniędzy. Firma, która nie wywiąże się z tych zobowiązań, będzie mogła zostać pozwana.

Decyzja o ugodzie jest podejmowana na zgromadzeniu wierzycieli. Datę jego przeprowadzenia określa Komisja Likwidacyjna lub zarządca. Powiadamiają o tym wszystkich wierzycieli. Decyzję zgromadzenia musi zatwierdzić Sąd Arbitrażowy.

Wierzyciele nie są zadowoleni z warunków ugody lub MIF w ogóle jej nie oferuje. Co wtedy?

W takim przypadku pozostaje tylko jedna opcja-sprzedaż Nieruchomości. Zarządzający arbitrażem organizuje transakcje, a zebrane pieniądze zostaną następnie przeznaczone na płatności dla inwestorów.

Innym źródłem środków na spłatę są pożyczki, które firma udzielała, gdy znajdowała się w rejestrze. Firma mogła albo sprzedać je innemu pożyczkodawcy i wykupić za to pieniądze, albo samodzielnie zebrać Długi od pożyczkobiorców.

Prawo określa, w jakiej kolejności MIF spłaca swoje długi. Jeśli firma musi zwrócić komuś krzywdę życia lub zdrowia, najpierw spłaci te osoby.

Następnie musi zapłacić pieniądze inwestorom, którzy nie są jej założycielami ani właścicielami. Każdy z nich może otrzymać nie więcej niż określoną kwotę – i zwrócić tylko kwotę, którą zainwestował, bez odsetek.

W przypadkach, gdy inwestycja była większa, pozostałą część można spłacić dopiero po rozliczeniu MIF ze swoimi pracownikami.

Jeśli po tych wszystkich obliczeniach firma nadal ma pieniądze, założyciele i akcjonariusze podzielą je między siebie – proporcjonalnie do swoich wkładów w kapitał MIF. Ale z reguły kolejka nie dociera do właścicieli.

Gdy pieniądze na zaspokojenie roszczeń wierzycieli jednej kolejki nie wystarczą, wszystkie dostępne środki zostaną rozdzielone między nich proporcjonalnie do kwot, które są im winne MIF.

Po wyczerpaniu wszystkich źródeł środków-zwrotu mikropożyczek, sprzedaży majątku MFI-Spółka zostaje zlikwidowana. Po tym nie można już uzyskać od niej żadnych pieniędzy.

Czasami zamiast ugody MIF oferują "przeniesienie" swojego długu na inną osobę prawną, obiecując, że zwrócą pieniądze w całości. Na taką propozycję w żadnym wypadku nie należy się zgadzać. Zwykle ma to na celu wydłużenie czasu i zmylenie klientów. Ta firma może nie mieć i nie miała pieniędzy na spłatę długu.

MFI powiedziała, że jej odpowiedzialność jest ubezpieczona. Czyli inwestycja zwróci?


Nie zawsze. Niektóre organizacje mikrofinansowe twierdzą, że pieniądze w nich są ubezpieczone. Ale nierzadko jest to tylko chwyt marketingowy. MFI może mieć ubezpieczenie od bankructwa banku, przez który przechodzą płatności, lub od zniszczenia biura w przypadku klęsk żywiołowych. Ale taka polisa nie pomoże klientom odzyskać pieniędzy, jeśli MIF przestanie działać.

Kiedy zawarłeś umowę inwestycyjną z MIF, organizacja musiała wydać Ci kopię umowy ubezpieczenia i zasad ubezpieczenia. Sprawdź, co mówi, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej.

Znajdź tam następujące informacje:

  •  co dokładnie jest ubezpieczone;
  •  na jaką kwotę;
  •  co jest uważane za wypadek ubezpieczeniowy, a co nie;
  •  okres ubezpieczenia.

Te informacje powinny być również na stronie internetowej MIF.

Być może ubezpieczenie faktycznie obejmuje część inwestycji. Następnie skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową, która wykupiła polisę i wyjaśnij kolejność płatności.